Ve Zlíně piknikovali na podporu pěstitelů
Zlín, 13. května 2016 – Na více než 160 místech v ČR se v sobotu uskutečnil piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Ve Zlíně proběhl v parku Komenského. Sešlo se na něm kolem 80 lidí. Na dekách si pochutnávali na fairtradové kávě či čaji a doma napečených buchtách z fairtradového cukru a kakaa. Nechyběly ani uzeniny, sýry, mléko či med od místních farmářů. Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi organizovala Zdenka Barošová ve Zlíně již počtvrté. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.
„Atmosféra byla skvělá. Oproti minulým ročníkům nám přálo počasí – celé dopoledne bylo zalito sluncem. V parku probíhaly další akce, takže lidé, kteří přišli na piknik, byli rozeseti prakticky po celém parku. Přišlo mnoho rodin s malými dětmi, pro které jsme měli díky podpoře Živého Zlína zapůjčeny pěnové desky a hrací tunel,“ doplnila organizátorka zlínské snídaně Zdenka Barošová, předsedkyně neziskové organizace Klub podnikatelek ze Zlínska, která akci ve Zlíně zaštiťovala, a dodává: „Všichni byli spokojení a usměvaví. Při odchodu často zaznívalo, jak se lidé už nyní těší na další ročník, což mi udělalo ohromnou radost. Každý rok nám účast stoupá, takže doufám, že i příští rok se nás sejde zase o něco víc.“
Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. První ročník se uskutečnil v roce 2011 na 41 místech, nyní se snídalo na více než 160. „Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v dané lokalitě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Místními organizátory jsou aktivní jednotlivci, ale i celé školy, města, různá ekocentra nebo knihovny,“ upřesnila Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.
Letošní ročník byl zaměřen na fairtradové banány, které jsou pro české spotřebitele obtížně dostupné. Účastníci snídaně mohli podepsat petici adresovanou zástupcům českých supermarketů, aby zařadili do nabídky více fairtradových produktů.
Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují lokální farmářské produkty a u exotických produktů jako jsou třeba káva, kakao nebo banány vyžadují ty s certifikací Fairtrade. Za ně totiž pěstitelé dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Zaměstnanci běžných banánových plantáží pracují 12 hodin denně, ale platí jim jen za osm, mzda jim nestačí ani na základní rodinné výdaje. Pracují s nebezpečnými chemikáliemi a nemohou vstupovat do odborů. Kávoví pěstitelé se zase nejvíce potýkají s nízkými výkupními cenami, které za kávu jejich rodině místní výkupci platí.
V České republice je nejprodávanějším fairtradovým výrobkem káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko a Slovensko prodalo v ČR v roce 2015 173 tun.
Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz.
Kontakt:
Zdenka Barošová, organizátor Férové snídaně NaZemi ve Zlíně, barosova@csr-zlin.cz, 777 010 447
Gabriela Štěpánková, koordinátorka Férové snídaně NaZemi, gabriela.stepankova@nazemi.cz,
tel. +420 776 226 691
Co je fair trade?
Fair trade je obchod založený na partnerství. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade